Yüzey İşlem           Kimyasalları

Türkçe
English
Russian
Arabic
 
ALÜMİNYUM KROMAT
Sarı Kromat
Yeşil Kromat
Şeffaf Kromat
ÇİNKO FOSFAT
Boya Altı Çinko Fosfat
Tel Çekme Çinko Fosfat
Boru Çekme Çinko Fosfat
Koruyucu Çinko Fosfat
DEMİR FOSFAT
Sprey Demir Fosfat
Daldırma Demir Fosfat
Silme Demir Fosfat
YAĞ ALMA
Alkali Yağ Alma
Asidik Yağ Alma
Nötral Yağ Alma
MANGAN FOSFAT
PASİVASYON
VİBRASYON
TAŞLAMA
BOYA SÖKÜCÜ
PAS SÖKÜCÜ
İNHİBİTÖR
FAALİYET ALANLARIMIZ

Ürünlerimiz toz boya ve yaş boya başta olmak üzere metal sektörünün hemen hemen tamamında yardımcı malzeme olarak kullanılmaktadır.  Otomotiv, beyaz eşya, alüminyum ve reklam sektörlerinde boyanın daha iyi yapışması ve korozyon direncinin sağlanması için yüzey işlem kimyasalları kullanılması gerekir.

Otomotiv sektöründeki parçalar dış ortamın şartlarından ciddi şekilde etkilenirler. Aşırı ısı farklılığı, nem, tuz ve darbe gibi dış etkenler boyanın korozyon direncini etkiler. Bu nedenlerden dolayı kullanılan boyanın polyester, yüzey işleminde çinko fosfat ve kromat olması tercih edilir. Genelliklede trikatyon çinko fosfat tercih edilir. Toz boya öncesi trikatyon çinko fosfat ile kaplanan parçalar katoforez boyaya girer ve ardından toz boya yapılarak korozyon direnci en üst seviyeye çıkar. Ayrıca mangan fosfat ta otomotiv sanayinde yağlı ortamda çalışan parçalar için idealdir.

Beyaz eşya genelde iç ortamda kullanıldığı için korozyondan daha az etkilenir.  Demir fosfat ve epoksi polyester boya yeterli, korozyon direncini sağlayacaktır. Daha üst korozyon direnci için çinko fosfat tercih edilebilir. Demir fosfat çinko fosfata göre kullanımı daha kolay ve maliyeti daha düşüktür. Boya tutuculuğu, darbe ve tuz testi açısından ise çinko fosfat demir fosfata göre 3 - 4 daha iyi sonuçlar verecektir.

Alüminyum ise genelde uçak,inşaat ve beyaz eşya başta olmak üzere pek çok alanda kullanılır. Krom +6 kaplama çevre açısından sıkıntı yaratması nedeni ile krom free uygulamalar yaygınlaşma başlamıştır.

 

 

 2002 © ILVE Kimya